Odpovedať 
 
Hodnotenie témy:
  • 0 Hlasov - 0 Priemer
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sústava rovníc
04-21-2017, 13:19
Príspevok: #1
Sústava rovníc
Zdravím všetkých,

riešim kinematiku 10-členného mechanizmu v matlabe. Rovnice polohy som si napísal pomocou vektorovej metódy, ktorú možno vidieť aj v priloženom obrázku (sú tam 4 slučky). Tým som dostal 8 rovníc o 8 neznámych, pričom všetky uhly sú orientované voči kladnému smeru osi X. V matlabe mám vytvorené 2 súbory s názvom fn_poloha6 (tu sa nachádzajú rovnice polohy) a vypocet6 (tu je deklarácia známych parametrov mechanizmu a pomocou funkcie fsolve a cyklu for sú riešené uvedené rovnice polohy vzhľadom na pootočenie hnacieho člena, ktorý má predpísanú uhľovú rýchlosť a uhľové zrýchlenie), ktoré prikladám v prílohe v súbore s názvom mechanizmus.zip. Čo sa týka initial guess pre fsolve, hodnoty sú veľmi presné, pretože mám vytvorený geometrický model v ktorom som si veľmi presne zmeral jednotlivé polohy všetkých členov mechanizmu pre natočenie hnacej kľuky o 0° (taktiež možno vidieť na obrázku). Priebehy všetkých uhlových natočení a posuvov som vykreslil do grafov. Problém je, že niektoré premenné majú veľmi zvláštne priebehy a neviem prísť na to, čo to spôsobuje. Odsledoval som, že poloha r10 od začiatku výpočtu je chybná, pretože tento člen ide v protipohybe člena 4 (r4) a nerozumiem, prečo fsolve dáva také výsledky, aké dáva. Bol by som veľmi vďačný, ak by sa tu našiel niekto, kto by mi s tým vedel poradiť.

Ďakujem za akúkoľvek odpoveď Rolleyes


Priložené súbory Miniatúry
               

.zip  mechanizmus.zip (Veľkosť: 1.18 KB / Sťahovanie: 1)
Vyhľadať všetky príspevky tohoto používateľa
Citovať príspevok v odpovedi
Odpovedať 


Skok na fórum:




Kontakty | matlab.sk | Nahor | Na obsah | Odľahčený (archivačný) mód | RSS